CO TO JEST WIBOR?
Najprościej jak to można wyjaśnić – WIBOR jest kosztem pieniądza na rynku międzybankowym. Innymi słowy jest to oprocentowanie, jakie jeden bank musi zapłacić drugiemu, jeśli pomiędzy tymi podmiotami są pożyczane pieniądze. WIBOR jest doliczany do kredytu konsumenckiego i końcowo stanowi dodatkowy koszt dla osoby biorącej kredyt z banku.
KTO USTALA WIBOR?
WIBOR jest ustalany przez 10 największych banków w Polsce. W tzw. panelu WIBOR biorą udział największe banki, które, co istotne, jedynie deklarują jaką stawkę WIBOR stosowałaby, gdyby pożyczały między sobą pieniądze. W rzeczywistości nie są więc faktycznym odzwierciedleniem realnej stawki, bo takie transakcje zachodzą stosunkowo rzadko. Takie działanie jest zaś niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR, gdyż wskaźnik nie odzwierciedla w takim przypadku faktycznych realiów.
POZEW WIBOR – JAKIE PODSTAWY?
Istnieje szereg argumentów stanowiących podstawę budowania roszczeń względem banków. Najłatwiej opisać to, jeśli spojrzy się na sprawę z perspektywy procedury kredytowej.
W większości przypadków procedura udzielania kredytu ogranicza się wskazania w jakiej wysokości klient chciałby uzyskać kredyt, następnie bank wskazuje dokumenty, które muszą zostać przekazane do sekcji analitycznej banku. Następnie dokumenty są przekazywane przez klienta do banku, klient otrzymuje decyzje i radośnie przychodzi na podpisanie umowy. W ramach tej procedury nie są wyjaśnianie żadne zawiłości związane ze wskaźnikiem WIBOR.
W istocie WIBOR stanowi ukryte wynagrodzenie banków (odrębnym od marży), o którym banki nie informują klientów, co należy uznać za rażąco antykonsumenckie.
Nadto na fakt, że stawka WIBOR jest wątpliwa i nie odzwierciedla faktycznych realiów rynku międzybankowego, wskazują ostatnie informacje przekazane przez GPW Benchmark. Zgodnie bowiem z unijnym rozporządzeniem BMR, aby móc stosować dany wskaźnik, musi spełniać on kryterium odzwierciedlania faktycznych stawek na rynku, którego to WIBOR nie spełnia.